Här är gruppen som kan avgöra extra val
Arbetsmarknad, Val 2026
Debattartikel
2026-10-23
Tidigare var tesen att som tjänstemännen röstar, så röstar Sverige. Det stämmer inte längre. I en ny Novusundersökning på uppdrag av TCO uppger 41 procent att de lutar åt vänster, lika många åt höger och 13 procent i mitten. Tjänstemännen har gått från att spegla valresultatet till att kunna bli kungamakare. Den som vill ha nycklarna till Rosenbad behöver förstå vad som är viktigt för tjänstemännen.
Sakpolitik i centrum när tjänstemännen röstade
Valrörelsen präglades av konflikter. Men när tjänstemännen själva berättar varför de röstade som de gjorde står sakpolitiken i centrum.
59 procent valde parti för att det hade bra politik i frågor som är viktiga för dem. Drygt hälften nämner politisk ideologi och 34 procent att partiet hade ett program för framtiden.
Samtidigt är omdömet om valrörelsen hårt. Smutsig, aggressiv och förvirrande hör till de vanligaste beskrivningarna. Visionär, positiv och framtidsinriktad hamnar längst ner på listan.
De politiska partierna måste leverera svar på hur Sverige ska utvecklas och hur vi tillsammans får en framtid att längta till. Hur vi skapar tillväxt, möter kompetensbristen och klarar klimatomställningen.
TCO ser särskilt två sakområden där det finns goda förutsättningar att ta ett samlat grepp: jobben och klimatet.
Jobben behöver bli en huvudfråga igen
42 procent av tjänstemännen anser att frågor om arbete och sysselsättning fick för lite utrymme i valrörelsen. En fjärdedel uppger dessutom att partiernas förslag på området hade avgörande eller stor betydelse för partivalet. Sverige står i dag inför en växande kompetensparadox. Omkring 70 procent av de inskrivna arbetslösa bedöms ha svag konkurrensförmåga. Över 40 procent har varit arbetslösa längre än ett år. Samtidigt råder brist på bl a sjuksköterskor, ingenjörer och poliser.
En ny regering får inte upprepa misstagen från Januariavtalet och Tidöavtalet på arbetsmarknadsområdet. De senaste åtta åren har resulterat i omkring 4000 färre medarbetare på Arbetsförmedlingen och en mer än halverad nivå på anställningar med stöd. Detta har inneburit att arbetslösheten blivit högre än nödvändigt. Arbetsmarknadspolitiken behöver fokusera på det vi vet fungerar: individanpassat stöd till den som är arbetslös, fler arbetsförmedlare och fler kontor. Det handlar också om utbildning genom hela arbetslivet och ett företagsklimat där nya jobb kan växa fram.
Höj ambitionerna i klimatpolitiken
I TCO:s undersökning är klimat- och miljöfrågorna den tredje viktigaste sakfrågan bland tjänstemännen när de valde parti. Att ställa jobb och klimat mot varandra i den politiska debatten är en falsk motsättning. Den gröna omställningen handlar både om minskade utsläpp och om investeringar, innovationer, exportmöjligheter och nya jobb. De länder som leder klimatutvecklingen kommer också att vara de som attraherar kapital och kompetens. De nya gröna jobben ska kunna skapas i Sverige, här kan en grön kompetensförsörjningsstrategi visa vägen.
Den regering som tillträder, oavsett färg, behöver visa vad de vill uträtta och föra en debatt som gör vägvalen begripliga. Svenska folket förtjänar en framtid att längta till.
Läs artikeln på expressen.se
Ny undersökning: sakpolitik och framtidstro avgjorde valet för tjänstemännen
Ny undersökning: sakpolitik och framtidstro avgjorde valet för tjänstemännen
Valrörelsen får bottenbetyg av många tjänstemän. - Tjänstemännen vill ha en framtid att längta till, säger Therese Svanström, ordförande för TCO. I pressmeddelande hittar du mer om undersökningen och siffrorna.