Tacka ditt skyddsombud idag!
Arbetsmiljö
Blogg
2021-10-27
Idag är det skyddsombudens dag. Och jag vill fira alla över 32 000 skyddsombud och arbetsmiljöombud i TCO-förbunden som gör stora och livsviktiga insatser på våra arbetsplatser runt om i hela landet varje dag.
Pandemin har inneburit radikala förändringar i arbetsmiljön för TCO-förbundens medlemmar, både för dem som har fortsatt gå till jobbet och för dem som har jobbat mer hemifrån. Det är viktigare än någonsin att vi använder oss av den kunskap och kompetens som skyddsombuden och arbetsmiljöombuden har.
Igår fick jag möjlighet att prata mer om dessa viktiga frågor när vi bjöd in fackliga kollegor och politiker till en arbetsmiljöfrukost i TCO-huset. Vårt första fysiska event på över arton månader! Självklart kan den som inte var på plats ta del av samtalen i efterhand.
I samband med skyddsombudens dag släpper vi TCO-rapporten Hur mår skyddsombuden? Undersökningen, som omfattar 10 000 skyddsombud inom TCO-förbunden, visar på mycket allvarliga brister i skyddsombudens förutsättningar. Var tredje skyddsombud uppger att de inte har involverats i det systematiska arbetsmiljöarbetet alls under pandemin. Det är ett stort problem. Skyddsombudens arbete är nödvändigt för att förebygga stress och minska psykisk ohälsa. I förlängningen kan arbetet rädda liv även i tjänstemannayrken.
Glöm inte att tacka ditt skyddsombud idag.
TCO:s ordförande
Therese Svanström
Läs mer i samma ämne
Arbetsmiljö
TCO:s remissvar från Arbetsmiljöverket - förslag till ändring gällande asbest
TCO har fått tillfälle att yttra sig över förslag om ändring i Arbetsmiljöverkets föreskrifter och allmänna råd om...
Demokrati, Arbetsmiljö
Post-it-lapparna avslöjar Erik Slottners kompetensbrist
Vi tar del av civilminister Erik Slottners och Larry Söders (Kd) korta film på sociala medier där de beskriver...
Arbetsmiljö, Internationellt, Demokrati
Arbetstagares rättigheter är under attack
Varje år accentueras den 7 oktober av att det är Världsdagen för anständigt arbete. Det är tyvärr ännu ingen...