Kaffe och våffla om demokrati och motståndskraft i offentlig förvaltning
Demokrati, Almedalen
Event
2025-06-03
Välkommen till ett fördjupat samtal där Jan Jönsson, borgarråd för Liberalerna i Stockholm, Lise Donovan, jurist på TCO och Magnus Lundberg, jurist på TCO resonerar om förtroendevalda och tjänstemäns samhällsbärande roll i kommuner, regioner och staten. Samtalet hålls i TCO-landet i Almedalen, Visby.
I ett nytt koncept för Almedalen träffas vi under enklare former och fikar tillsammans i TCO-landet samtidigt som vi lyssnar på intressanta samtal.
I det här samtalet möts Jan Jönsson, Liberalerna, Lise Donovan, jurist på TCO och Magnus Lundberg, jurist på TCO.
Var går gränsen mellan förvaltning och folkvalda? Hur påverkas beslutsfattande av hot och våld? Vad talar för och emot ett utökat tjänstfelsansvar? Hur starka är politikers och tjänstemäns motståndskraft mot yttre hot?
Vi hoppas att du vill avsluta din dag med ett lugnt och sakligt samtal, med en våffla och en kaffe i skuggan i vår trädgård. Välkommen!
Medverkande:
Jan Jönsson, borgarråd för Liberalerna i Stockholm
Lise Donovan, jurist på TCO
Magnus Lundberg, jurist på TCO
Jurist
Lise Donovan
Jurist
Magnus Lundberg
Läs mer i samma ämne
Demokrati
Sveriges viktigaste optimister – podden om hyfs, hänsyn och hövlighet
De senaste åren har gränsen förflyttats för vad som är accepterat att uttrycka i det offentliga samtalet och...
Demokrati
Flyktingkrisen var ingen kris för Sverige
10 år sedan det som kom att kallas flyktingkrisen. Men det var inte ett misslyckande eller kris för Sverige som ofta...
Demokrati
Sveriges viktigaste optimister avsnitt 1: Är optimister korkade?
Varför behövs egentligen optimism och hopp? Det är den stora frågan i premiäravsnittet av samtalsserien Sveriges...