Humor och samvetsgrannhet – skapar optimism i tuffa tider
Demokrati
Nyhet
2026-02-05
Hur kan vi känna optimism i utmanande tider? Genom att kunna skratta åt eländet tillsammans. Eller helt enkelt skratta för att man behöver liva upp vardagen, menar komikern och skådespelaren Hanna Dorsin. Samtidigt lyfter Handelshögskolans rektor Lars Strannegård fram begreppet samvetsgrannhet – att vara en person som går att lita på. Att vara ärlig, pålitlig och komma i tid är egenskaper som skapar positiva följdeffekter, både för individen och samhället.
”Det kan låta ålderdomligt att du ska vara hel och ren och komma i tid, men det är en otroligt viktig aspekt för vårt välbefinnande och för vårt samhälle”, säger Lars Strannegård i ett nytt avsnitt av Sveriges viktigaste optimister, som också gästas av TCO:s ordförande Therese Svanström och komikern, skådespelaren och undersköterskan Hanna Dorsin.
När tekniken får oss att ghosta
Men Lars ser också en tendens till att samvetsgrannheten minskar. Det är inte längre lika självklart att hålla det man lovar, och teknikutvecklingen kan vara en bidragande orsak.
”Jag tror faktiskt att det är tekniken i stor utsträckning. Man behöver inte bestämma att vi ska ses på torsdag klockan tre, utan man säger bara ’vi hörs’. Det ger möjligheter och möjligheten att inte svara. Som folk på Blocket som inte svarar. Man ghostar. Man bara försvinner plötsligt.”
När ärlighet och pålitlighet försvagas kan det leda till en ökad misstro i samhället.
"Om man inte vet vad man ska tro på tappar man också tilliten till samhällsinstitutioner och andra människor", säger Lars.
Therese Svanström, TCO:s ordförande, instämmer: ”Det skapar en känsla av misstro, som sprider ut sig.”
Samtidigt menar Lars att just samvetsgrannhet kan få stora positiva effekter.
”Om man kommer i tid och gör de här sakerna anses man vara väldigt pålitlig, och då går det också bättre för en i livet. Man får jobb. Sannolikheten att man blir sparkad minskar. Sannolikheten att man går in i en relation ökar och att man stannar. Samt att man upplever meningsfullhet i livet. Det är galna positiva effekter.”
Att kunna skratta åt eländet
I en tid där dystra nyheter dominerar mediabruset kan humorn vara ett sätt att lätta på trycket. Therese Svanström ställer frågan om behovet av humor är ännu större i dag, och Hanna Dorsin nickar instämmande.
”Ja, verkligen! Att kunna skratta åt eländet tillsammans. Eller bara kunna skratta för att man behöver liva upp vardagen. Det behövs!”
Men går det att skämta om allt?
”Ja, det kan man, utan tvekan! Sen är det med fingertoppskänsla så klart, om det är lite för tidigt att skämta om något.”
På arbetsplatser kan det finnas en osäkerhet kring vad man vågar skämta om, men Lars ser humor som något positivt.
”Jag tycker att det är väldigt positivt om man på en arbetsplats kan skapa en kultur där det faktiskt går att skämta ordentligt. Det finns begreppet ’comic relief’, när något är roligt, uttömmande och avslappnande.”
Gäster:
- Therese Svanström, ordförande i TCO
- Lars Strannegård, rektor på Handelshögskolan
- Hanna Dorsin, skådespelare, komiker och undersköterska