Utan passion – ingen förändring

Demokrati

Nyhet

2026-10-22

Vad är det som får människor att engagera sig och orka driva förändring, även när det tar emot? Det är temat när TCO:s ordförande Therese Svanström möter gästerna i höstterminens första avsnitt av Sveriges viktigaste optimister. Gästerna är inga mindre än programledaren Carina Berg, som under många år har engagerat sig för Barncancerfonden och som för elfte året i rad leder Barncancergalan, samt juristen och författaren Evin Cetin, som engagerat sig i frågor om gängkriminalitet, ungas utsatthet och hur samhället kan förebygga nyrekrytering till kriminella nätverk. Båda är överens om en sak: verklig förändring börjar med ett genuint engagemang. Utan passion och glöd är det svårt att få andra med sig och skapa förändring.

Säsongens första poddavsnitt bjuder på både skratt och allvar. Det hinner avhandlas frågor om hur man upprätthåller sitt engagemang och sin drivkraft, om engagemang alltid måste komma från den politiska arenan och om poddtrion borde starta ett parti där det fikas och kramas.

"Ja, kanske Snällpartiet eller Optimistpartiet", utbrister Carina Berg. Ett parti som skulle vara en motreaktion mot det allt hårdare samtalsklimatet och de allt tuffare politiska debatterna.

Evin Cetin berättar också om SAO-jobb – en ny modell för studiemotiverande arbetslivsorientering som ger högstadieelever möjlighet att kombinera skola med arbete.

"SAO-jobb innebär att du, inom ramen för skolundervisningen i årskurs åtta, får en ettårig anställning. Du jobbar två timmar i veckan under ett helt år. Målet är att skapa inkludering, få ungdomar från förorten att känna sig som en del av samhället och samtidigt bidra till att möta kompetensbristen."

Lyssna på avsnittet 

Att orka vara lite jobbig

Evin Cetin
"Jag tror det är viktigt att ha någonting man brinner för. (…) Har inte människan en passion så tror jag att det är svårt att föra över någon slags glöd eller förändring till andra. Du måste först tro på det du själv säger. Du måste vara övertygad om det du själv tror på. För annars kommer du aldrig kunna få med dig någon annan."

Carina Berg

 "Ja, jag kan nog använda tv-clowneriet till att få in en och annan viktighet. Det är också ett bra sätt att lura in förändring. Jag kan komma från ett annat håll där. Men sitter vi och babblar och skrattar i radion så kan man ju ändå ta tillfället i akt och prata lite jämställdhet. Och det kan man trycka in i nästan vilket samtal som helst. (…) Du måste ju själv bottna i det och tro på det."

"Är vi inte alla politiker om vi får lära oss tillräckligt mycket?"
Carina Berg

"Och att orka vara lite jobbig. Och när man ser att det gav resultat, då är det kul."

Therese Svanström

"Engagemang måste ju inte alltid komma från den politiska arenan. Det är otroligt viktigt med allt engagemang som finns i mediebranschen, i civilsamhället och i olika typer av organisationer. Så jag tror kanske: keep up the good work i alla de arenor vi har."

Sveriges viktigaste optimister avsnitt 20

Gäster: 

  • Carina Berg, komiker och programledare

  • Evin Cetin, jurist, debattör och författare

  • Therese Svanström, ordförande TCO

Bild på Therese  Svanström

TCO:s ordförande

Therese Svanström