”Tar vi inte ansvar för klimatet kan vi inte sälja bussar”
Klimat
Nyhet
2026-06-03
På Scania i Södertälje är klimatarbetet en integrerad del av verksamheten. För fackligt förtroendevalde Jocke Gårdman handlar arbetet om allt från bränsleförbrukning till hur produktionen organiseras – och om att ta gemensamt ansvar för omställningen.
Jocke Gårdman är ingenjör inom bussutveckling på Scania. Han jobbar med provning av fordon och har sin arbetsplats i bolagets jättelika centrum för forskning och utveckling i Södertälje. Ett par hundra personer arbetar med utvecklingen av bussar, det utgör runt en tiondel av Scanias totala verksamhet.
"Tar man inte ansvar för klimatet går det inte att sälja bussar. Vi som jobbar med bussarna sitter tillsammans och har ständiga samtal om alla delar av fordonet. Vi följer innovationer och nyhetsflöden och då blir det mycket diskussion om bussarnas klimatpåverkan".
Framför allt handlar det om bränsleförbrukningen
"Tittar man på koldioxidutsläppen så är det genom bränsleförbrukningen den största klimatpåverkan sker. Alla våra fordon går att köra på fossilfritt bränsle, men det är kundens val om den gör det eller inte. Vi levererar möjligheten".
Jocke Gårdman började arbeta på Scania i Södertälje 1989. Då var det inte alls samma fokus på klimat och miljö i företaget. Men fackförbundet Unionen har länge och framgångsrikt arbetat för att driva på klimatarbetet. Idag är frågan viktig för Scanias ledning.
"Det är roligt att jobba på ett företag som ligger i framkant. När arbetsgivaren visar engagemang i klimatfrågor ökar även medarbetarnas vilja och intresse att engagera sig."
På Scania finns det upparbetade arbetssätt för att fånga upp medarbetarnas förslag om hur företagets klimatpåverkan kan minskas ytterligare.
"På återkommande klimatfokusdagar går vi igenom innovationer och förbättringar och tar upp medarbetares idéer på ett organiserat sätt. Alla deltar i grupper om 8–10 personer och sedan förs idéerna vidare uppåt i organisationen. Det är positivt för arbetsklimatet och ett bra sätt att hålla diskussionen levande.
Eldrivna fordon i fokus internt
"Det pågår en snabb utveckling där, med många nya innovationer och utmaningar. Att göra batteridrivna
bussar är på många sätt enklare jämfört med andra fordon, eftersom en stadsbuss kör samma sträcka hela tiden. Då kan man optimera batteristorleken"
Jocke Gårdman är vid sidan av jobbet på Scania också halvbonde och klimatförändringarnas effekter
finns ständigt i tankarna i vardagen.
"Måste jag harva åkern två gånger eller räcker det med en gång? Kan jag använda en annan maskin som gör det här arbetsmoment effektivare? Det är avvägningar och beslut som både har med miljö och pengar att göra."
De överväganden han och hans kollegor gör på Scania följer liknande resonemang.
"Hur gör vi produktionen så enkel och effektivt som möjligt för att inte behöva utöka verkstadskapaciteten? I stället för att köpa nya maskiner utnyttjar vi den utrustning som finns och ser till att den fungerar och håller länge".
Vilken betydelse har arbetet ni gör på Scania för Sveriges möjlighet att nå klimatmålen?
"Vi gör vi så gott vi kan, men är också beroende av politiska beslut. Att utveckla en klimatsmart innovation tar ofta längre tid än en mandatperiod och efter ett val kan det komma nya beslut. Det kan ställa till det för både oss och klimatet".
Återanvända växellådor minskar Scanias klimatavtryck
I ett pilotprojekt har Scania lyckats minska utsläppen genom att återanvända gamla delar vid tillverkningen av växellådor. Medarbetarnas engagemang är en central del i arbetet för cirkulära lösningar när nya fordon tillverkas.
I en stor fabriksbyggnad några minuters bilfärd från Södertälje pågår ett pilotprojekt. Här testas hur cirkulära lösningar kan fungera i industriell skala. Det kallas för remanufacturing, det vill säga att
återtillverka komponenter för att skapa nya produkter med fullgod kvalitet. I fordonsindustrin anses det vara en möjlig lösning för att minska klimatutsläppen och minska materialanvändningen. Det kan i sin tur bidra till att minska bristen på råvaror.
Men länge användes remanufacturing i stort sett endast vid tillverkning av reservdelar. Scania har nu lyckats producera en växellåda med återanvänt material som hållit samma standard som nya vid in-line produktionstester. Dessutom går de att använda direkt i nytillverkningen.
"Vi försöker sy ihop vårt sätt att arbeta med kraften från medarbetarna. Vi vill att beslut ska fattas
nära där arbetet sker och att kraften för innovation, utveckling och kontinuerlig förbättring ska vara något
våra medarbetare har med sig till jobbet varje dag", säger Scanias hållbarhetschef FredrikNilzén.
"Många tänker på återanvänt material som något gammalt som inte är testat, men här kombinerar vi det med kvalitetstänkande. Det här visar att det är möjligt att integrera renoverade komponenter direkt i produktionslinjerna, säger Michael Lieder, en av de ansvariga för växellådeprojektet.
Vinsterna för klimatet är stora. I projektet förbrukar Scania cirka 50 procent mindre material och tillverkningen genererar omkring 45 procent mindre koldioxidutsläpp jämfört med traditionell tillverkning av växellådor.
För närvarande arbetar Mikael Lieder och hans medarbetare med att dra lärdomar av piloten, till exempel om digitala flöden, kommunikation med leverantören och vilka kunskaper montörerna behöver. De tittar också på om det är möjligt att återanvända material även i andra delar av fordonet. Under arbetets gång har medarbetarnas engagemang varit en viktig del, understryker Michael Lieder.
"Det är förenat med vissa risker att testa nya objekt i produktionsflödet, men de har visat en stor öppenhet för det. Genom projektet har de kunnat översätta hållbarhetsfrågorna till något som är konkret på produktionsgolvet", säger han.
Fakta
Scania utvecklar och säljer lastbilar och bussar. Bolaget tillverkar även motorer för industrin och sjöfarten, bland annat. Scanias centrala klimatmål är att minska utsläppen från den egna verksamheten med 50 procent till 2032. Scania har cirka 50 000 medarbetare i över 100 länder.
Utvecklingen av växellådorna görs inom ramen för forskningsprogrammet iReGear, som Scania driver tillsammans med Kungliga Tekniska högskolan (KTH) och Scandinavian Transmission Service. Programmet finansieras av Vinnova.

Rapport: Grönt driv på jobbet – så vill yrkesverksamma bidra till klimatomställningen på arbetsplatsen
TCO:s rapport, Grönt driv på jobbet – så vill yrkesverksamma bidra till klimatomställningen på arbetsplatsen, visar att många arbetsplatser fortfarande saknar ett aktivt klimatarbete, samtidigt som viljan att göra mer är stor. En betydande del av Sveriges utsläpp är kopplade till hur verksamheter bedrivs och hur beslut fattas …