Tillfällig skattereduktion för arbetsinkomster för att hantera ökade arbetskostnader till följd av pandemin
Samhällsekonomi
Remissvar
2021-02-10
TCO har inget att invända mot att skatten på arbete sänks, men utformningen av denna skattereduktion är direkt olämplig. Förslaget skulle innebära att marginalskatten höjs redan för inkomster under genomsnittet och att skattereduktionen är helt borta vid inkomster i nivå med att den statliga inkomstskatten tillkommer.
TCO har beretts möjlighet att yttra sig över förslaget till tillfällig skattereduktion för arbetsinkomster för att hantera ökade arbetskostnader till följd av pandemin, Fi2020/05197
TCO avstyrker förslaget i föreliggande skick.
Att ge en generell kompensation för ökade arbetskostnader till alla istället för kompensation för verkliga extra kostnader till dem som haft sådana för aktuell tidsperiod hade kunnat vara rimligt ifall pengarna kommit ut omgående. Nu införs istället ytterligare en komponent i inkomstbeskattningen som gör den ännu mer oöverskådlig och svårförståelig.
Genom att utbetalningen i praktiken sker sommaren 2022 är det i nuläget inte möjligt att bedöma om detta istället utgör en lämplig konjunkturstimulans.
TCO har inget att invända mot att skatten på arbete sänks, men utformningen av denna skattereduktion är direkt olämplig. Avtrappningen av skattereduktionen innebär att marginalskatten höjs redan för inkomster under genomsnittet och att skattereduktionen är helt borta vid inkomster i nivå med att den statliga inkomstskatten tillkommer.
Även om det nu uttrycks att denna skattereduktion ska vara tillfällig för 2021 och 2022 så är risken alltid stor att skatteförändringar permanentas. Att ovanpå en redan snårig och svårförståelig skatteskala med höga marginaleffekter lägga till denna skattereduktion vore olämpligt. Mot denna bakgrund bör en skattereduktion med denna utformning inte införas.
TCO vill istället uppmana regeringen att påbörja arbetet med en samlad skattereform.
Relaterat
Samhällsekonomi
TCO: Lämna inte välfärden och klimatet i sticket!
Idag presenterade regeringen budgeten för 2024. Den höga inflationen fortsätter prägla svensk ekonomi och det...
Samhällsekonomi
Onödigt snålt tillskott till välfärden kan bli en dyrköpt läxa
När budgetutspelen summerats till en hel budgetproposition kan konstateras att där finns både sött och surt....
Samhällsekonomi
Samling för en ny skattereform
Skattesystemets struktur är en avgörande fråga för jobb och tillväxt, hur välfärden ska finansieras, försvar och...