Klimatet kräver mod – och vi är redo

Klimat

Blogg

2026-08-24

”Jag är överväldigad över att vi är så många som idag gjort gemensam sak – för klimatet. Och för en framtid att längta till!” Med de orden inledde TCO:s ordförande Therese Svanström sitt tal under Den stora klimatdemonstrationen i Stockholm den 23 augusti. Omkring 50 000 människor och över 300 organisationer samlades för att visa sitt stöd för en mer ambitiös klimatpolitik.

Här är Thereses tal som hölls den 23 augusti 2026 under - Den stora klimatdemonstrationen

Klimatvänner!

Jag är överväldigad över att vi är så många som idag gjort gemensam sak – för klimatet. Och för en framtid att längta till! Det är ett styrkebesked.

Vi kommer från olika bakgrunder och organisationer. Vi tycker olika om mycket. Men vi förenas här idag för att vi bryr oss om klimatet. Och vi måste tyvärr vara tydliga: det som görs i dag räcker inte.

Därför är vi oroliga. Men vi är också engagerade. Drivna. Målmedvetna. Vi vill mer.

Och klimatvänner, vi är den folkliga förankringen. Den folkliga förankringen för en mer ambitiös klimatpolitik – som politiken så ofta säger sig efterfråga. Det ger mig hopp.

För mitt i allvaret finns en stark vilja till förändring hos så många människor. Vi ser den här i dag. Som fackligt aktiva ser vi den varje dag på våra arbetsplatser runt om i landet.

Vi vill vara med och ställa om. Jag representerar 1,3 miljoner tjänstemän som vill bidra med vår kunskap, lära nytt och hitta bättre sätt att arbeta och leva på.

Politiker verkar fått för sig att rättvis omställning handlar om lågt pris vid pump. Men klarar vi inte omställningen kommer orättvisan att bli så väldigt mycket större. Genom förlorade jobb, höjda matpriser, nya sjukdomar, varmare arbetsmiljö och behov av migration från delar av världen. Listan kan göras lång.

Vi som vill se ett rättvisare Sverige – för oss är klimatomställningen A och O. Nu måste politiken våga. Våga ta på sig ledartröjan och visa vart vi ska på ett hållbart sätt. Vi har kunskapen. Vi har tekniken. Och framför allt har vi människor – vi – som vill vara med.

Därför känner jag idag hopp. (För att förändring är möjlig – när människor går samman och bestämmer sig för att göra skillnad.)

Vi kan ställa om. Vi kan göra mer. Och vi kan göra det tillsammans.

Tack för att vi är många som visar det idag!

Bild på Therese  Svanström

TCO:s ordförande

Therese Svanström