Glöm inte insatser för de som står utanför arbetsmarknaden
Arbetsmarknad, A-kassa
Blogg
2020-04-24
Mycket har gjorts för att stödja arbetsgivare och deras anställda i Coronakrisens spår, något vi tycker är bra, men glöm inte de som står utanför arbetsmarknaden! Vi har vänt oss till regeringen för att uppmärksamma åtgärder man kan göra.
Regering och riksdag har gjort flera insatser för att stödja arbetsgivare och deras anställda i denna kris. TCO har välkomnat flera av de åtgärder som har presenterats bland annat stödet till korttidsarbete som ger företag en möjlighet att snabbt minska sina kostnader. Men denna kris slår inte enbart mot arbetsgivare och anställda utan även mot de som redan står utanför arbetsmarknaden. Därför har vi vänt oss till regeringen för att uppmärksamma behovet av åtgärder för att hålla nere långtidsarbetslösheten.
Fortsatt stort behov av arbetsmarknadspolitiska insatser
Vi har fått signaler om att arbetsmarknadspolitiska insatser tvingats avbrytas. Dessutom blir det svårare att påbörja nya insatser. Sannolikt kommer därför långtidsarbetslösheten att öka. För personer över 25 år som gått in i jobb- och utvecklingsgarantin utan att uppfylla villkoren för arbetslöshetsförsäkring kan smällen bli särskilt hård. Deltagarna får grundbeloppet i aktivitetsstödet på 223 kronor per dag i 450 dagar. Därefter är ersättningsdagarna slut och de får istället vända sig till
kommunernas socialtjänst för att söka försörjningsstöd.
Ta bort tidsgränsen
TCO har i veckan, tillsammans med LO och SACO, uppmärksammat regeringen på behovet att tillfälligt ta bort tidsgränsen för deltagare i jobb- och utvecklingsgarantin som inte tidigare har haft a-kassa. Att ta bort 450-dagarsgränsen skulle innebära, förutom ökad ekonomisk säkerhet för individerna, minskad arbetsbelastning inom socialtjänsten eftersom utredningar om försörjningsstöd skulle skjutas fram och i vissa fall undvikas. Det skulle dessutom undvika ökad belastning på flera kommuners ansträngda ekonomi.
Utredare: Arbetslöshetsförsäkringen
Maria Ahrengart
Läs mer i samma ämne
Arbetsmarknad
TCO:s yttrande över Nya regler om ansökningsförfarandet för vissa uppehålls- och arbetstillstånd
TCO välkomnar förslagen i promemorian som innebär förenklingar och lättnader i utlänningslagen som bör göra Sverige...
Arbetsmarknad
Förstör inte svensk arbetsmarknad, regeringen!
Svälj stoltheten, justera kursen och gör rätt. Lyssna på aktörerna på arbetsmarknaden som möter verkligheten varje...
Arbetsmarknad
TCO:s yttrande över Arbetslivskriminalitet - upplägg - verktyg och åtgärder - fortsatt arbete
För TCO är den svenska arbetsmarknadsmodellen med hög organisationsgrad, hög kollektivavtalstäckning och många...