Global Rights Index 2023: Fortsatta kränkningar mot fackliga rättigheter globalt
Internationellt
Nyhet
2023-07-03
Under 2023 dödades fackligt aktiva i åtta länder och arbetstagare utsattes för våld i 44 länder. Det visar Världsfackets Global Rights Index som mäter hur grundläggande mänskliga rättigheter i arbetslivet respekteras.
- Det är otroligt oroande att mänskliga och fackliga rättigheter kränks i så stor skala. Det är inte bara ett angrepp på de individer som utsätts, utan på hela demokratin. Möjligheten att utöva sina grundläggande rättigheter är helt centralt för ett öppet och demokratiskt samhälle, säger TCO:s ordförande Therese Svanström.
Det är tionde året i rad som Global Rights Index presenteras. 149 länder har granskats och betygssätts utifrån kriterier med utgångspunkt från rättspraxis och FN-organet ILO:s konventioner. Det syns ingen förbättring globalt för mänskliga rättigheter i arbetslivet.
- Som fackliga organisationer måste vi intensifiera vårt internationella arbete och även se till så att Sverige, EU och andra globala aktörer sätter politisk press på länder där mänskliga och fackliga rättigheter kränks, säger Therese Svanström.
Läs om de 10 sämsta länderna att arbeta i och ta del av Global Rights Index-rapporten på UniontoUnions hemsida.
Kommunikatör
Axel Eriksson
Relaterat
Internationellt
Tal 6 september 2023 mot Rysslands krig i Ukraina
Tack för att ni har kommit hit, till Fria Ukrainas plats, outtröttligt, vecka efter vecka, i ett och ett halvt år.
Internationellt, Arbetsrätt
TCO, ILO och internationella konventioner
ILO, den internationella arbetsorganisation är FN:s fackorgan för arbetslivsfrågor. TCO är engagerade i ILO på flera...
Internationellt
Positivt med överenskommelse för rättvis omställning
Precis som klimatpolitiken i stora drag mejslats fram internationellt, på både FN och EU-nivåer, så formas nu på den...