TCO: 3 miljoner yrkesverksamma underkänner regeringens klimatpolitik

Klimat

Pressmeddelande

2025-10-22

En majoritet av de yrkesverksamma vill att Sverige ställer om, och tycker inte att regeringen gör tillräckligt för att rädda klimatet. Och de känner i första hand hopp, inte oro, inför hur deras eget yrke påverkas av den gröna omställningen. Det visar en ny rapport från TCO. – Det finns miljoner skäl för partierna som går till val nästa år att lyssna. Fyra miljoner yrkesverksamma väljare vill att Sverige ställer om, och tre miljoner tycker inte att regeringen gör tillräckligt, säger Therese Svanström, ordförande för TCO.

Stödet för mer ambitiös klimatpolitik är starkt

Stödet för en mer ambitiös klimatpolitik är starkt bland Sveriges yrkesverksamma, både bland arbetare och tjänstemän Det visar en undersökning som Novus genomfört på uppdrag av TCO, och som presenteras i rapporten ”Kan rätt kompetens rädda klimatet?”
Närmare åtta av tio är positiva eller mycket positiva till att Sveriges ska ställa om, Samtidigt anser sex av tio anser att regeringen inte gör tillräckligt för att minska utsläppen. Det motsvarar 3 miljoner av Sveriges 5,2 miljoner yrkesverksamma.

Det saknas politiskt ledarskap

– Jag tror att underbetyget beror på att utvecklingen går åt fel håll. Utsläppen ökar fast vi måste minska dem snabbt och Sverige missar samtliga klimatmål. I den politiska debatten påstås att det saknas folklig förankring för att gå snabbare fram – men det stämmer inte. Nu måste mer hända i politiken och på arbetsmarknaden, säger Therese Svanström.
För att hålla den global uppvärmingen i schack måste utsläppen närmast halveras till 2030 – om fem år. Samtidigt visar undersökningen att det händer för lite i arbetslivet. Inte ens två av tio uppger att deras yrke redan har förändrats till följd av den gröna omställningen. En minoritet svarar att deras arbetsgivare har en plan för den gröna kompetensförsörjningen. Bara en av tio har erbjudits grön kompetensutveckling det senaste året.
– Sverige har unikt goda förutsättningar att lyckas med omställningen. Det som saknas är politiskt ledarskap. Det finns ett tydligt politiskt mandat för en kraftfull politik för att minska utsläppen men också för att det behövs en nationell strategi för grön kompetensförsörjning, säger Therese Svanström. 

Om undersökningen:

Undersökningen omfattade totalt 3 203 förvärvsarbetande som slumpades ur Novus Sverigepanel. Svaren samlades in genom webbintervjuer perioden 14 till 28 april 2025. Vi kan därmed utgå från att våra resultat är representativa för populationen av förvärvsarbetande, som uppgår till cirka 5,2 miljoner. 

Bild på Tora Heckscher

Presschef

Tora Heckscher