TCO yttrande Kvalificering till socialförsäkringen och ekonomiskt bistånd för vissa grupper

Sjukförsäkring

Remissvar

För TCO är välfungerande allmänna socialförsäkringar och sociala trygghetssystem centrala för ett samhälle där människors grundläggande rättigheter och välfärd tryggas och deras potential tas tillvara.

Tjänstemännens centralorganisation TCO har givits tillfälle att inkomma med yttrande över betänkandet Kvalificering till socialförsäkringen och ekonomiskt bistånd för vissa grupper (SOU 2025:53) från Kommittén om kvalificering till socialförsäkringen och ekonomiskt bistånd.

Allmänna kommentarer

För TCO är välfungerande allmänna socialförsäkringar och sociala trygghetssystem centrala för ett samhälle där människors grundläggande rättigheter och välfärd tryggas och deras potential tas tillvara. Det är därför också centralt att de som befinner sig i en utsatt situation med risk för fattigdom och exploatering ges en rimlig tillgång till de sociala trygghetssystemen. Inte minst är det centralt ur ett barnperspektiv att de sociala trygghetssystemen säkerställer en ekonomisk grundtrygghet och förhindrar exploatering och social utsatthet.

Välfungerande och ändamålsenliga socialförsäkringar och sociala trygghetssystem är också en förutsättning för ett samhälle som håller ihop och där människors kompetens och förmågor ges möjlighet att växa och utvecklas, något som främjar hela samhället och är stärker Sveriges konkurrenskraft och sammanhållning.

I betänkandet SOU 2025:53 föreslås kvalificering till socialförsäkringen och det kommunala ekonomiska biståndet för vissa grupper. Utredningen förslår att personer som bosätter sig i Sverige som huvudregel ska uppfylla ett kvalificeringsvillkor i form av ett bosättningsvillkor som innebär att tillgång till vissa bosättningsbaserade förmåner inom socialförsäkringen ges om personen har lagligt varit bosatt i Sverige under 5 år inom en ramtid om 15 år (s. 187). Tidigare tillgång kan ges om person som bosätter sig i Sverige uppfyller ett inkomstvillkor, som innebär att personen har haft en månatlig inkomst motsvarande minst 0.48 inkomstbasbelopp 6 månader i följd, eller 0.35 inkomstbasbelopp under 12 av de senaste 24 månaderna (s. 197).

TCO:s ställningstaganden

TCO avstyrker utredningens förslag att införa ett bosättningsvillkor och ett inkomstvillkor för kvalificering till bosättningsbaserade förmåner i socialförsäkringen.

Utredningen föreslår också att kravet på att en person för att anses vara bosatt i Sverige i socialförsäkringsbalkens mening ska ha sin egentliga hemvist i Sverige och vistas lagligt i landet uttryckligen ska framgå i socialförsäkringsbalken (s. 154).

TCO tillstyrker utredningens förslag att i lagstiftning förtydliga kravet på laglig vistelse i landet för att vara bosatt i socialförsäkringsbalkens mening.

Vidare föreslår utredningen att svenska medborgare och grupper som likställs med svenska medborgare ska ha rätt till ekonomiskt bistånd (s. 247). Den som inte är svensk medborgare och inte ska likställas med svensk medborgare har rätt till försörjningsstöd och ekonomiskt bistånd från och med att han eller hon har vistats lagligt i Sverige under de senaste fem åren utan avbrott (s. 261). Detta ska också omfatta personer med etableringsersättning, såvida de ej med sina familjemedlemmar beviljats internationellt skydd, beviljats uppehållstillstånd med tillfälligt skydd eller efter detta i enlighet med massflyktsdirektivet (s. 291).

TCO avstyrker också utredningens förslag att införa kvalificeringsvillkor till försörjningsstöd och ekonomiskt bistånd för sin livsföring i övrigt för personer som inte är svenska medborgare eller likställs med svenska medborgare samt berörda grupper med etableringsersättning.

Läs hela remissvaret

Bild på Mikael Dubois

Utredare: välfärdsfrågor

Mikael Dubois

Bild på Therese  Svanström

TCO:s ordförande

Therese Svanström