TCO i Almedalen: Så var TCO-landet 2025
TCO, Almedalen, Demokrati
Artikel
TCO hittar du i TCO-landet i Almedalen. Här möts tankar, argument bryts och nya idéer föds. Du träffar oss och representanter från våra 12 förbund. TCO-landet 2025 hade över 30 seminarier och evenemang.
På Strandgatan 19 i Visby, med ingång direkt från Almedalen finns TCO-landet. I den grönskande trädgården håller vi alla våra seminarier och här finns sittplatser, gott kaffe, gratis wifi och skydd från regn eller sol.
I tider när demokratin är på tillbakagång i stora delar av världen, hot och hat är vardag för många yrkesgrupper och tonen för det offentliga samtalet gradvis blivit tuffare och mer inhumant är demokratiska mötesplatser viktigare än någonsin. Därför fortsätter TCO vara en stolt arrangör i Almedalen.
TCO:s egna seminarier i TCO-landet 2025
Tisdag 24 juni
09.45 Är vi på väg mot ett svenskt DOGE?
14.00 Framtidskampen – vad har unga politiker för visioner för ett framtida Sverige?
15.45 Kaffe och våffla i trädgården: samtal om demokrati och motståndskraft i offentlig förvaltning.
Onsdag 25 juni
13.00 Klimatrisker hotar vår motståndskraft
13.55 Kaffe och våffla om fackföreningsrörelsens roll i den civila beredskapen
15.00 Så tycker svenska folket om klimatfrågor
Torsdag 26 juni
09.45 Hur kommer vi jobba i framtiden?
13.00 Makt att forma samhället och sitt eget liv
14.00 Almedalens jämställdhetsmingel med TCO och Sveriges Kvinnoorganisationer
Utöver TCO:s egna evenemang anordnades även seminarier av medlemsförbund och en rad andra aktörer – totalt hålls över 30 seminarier hölls i TCO-landet 2025!
Våffelkampen 2025
I Sverige är vi världsmästare på att köa. Många gånger uppstår spontanprat och diskussioner med andra köande och det är precis det vi hoppas när vi möts i TCO:s våffelkö. Vi bjuder på våfflor som du själv gräddar.
Våffelkampen – så här funkar den!
I vilket landskap bor du? Sätt en nål på kartan. I år köar du för den goda sakens skull – för varje nål på våffelkartan skänker TCO 5 kronor till UNHCR. Pengarna går till barn på flykt från Ukraina.
Topp tre mesta våffelätare 2025 var Södermanland, Uppland och Gotland, tätt följt av Skåne och Västra Götaland. Hela 10 000 kronor samlades in 2025 för UNHCR:s arbete i Ukraina.
Samhällspolitisk chef
Charlotta Helge
Eventansvarig
Carola Andreasson
Allt innehåll från Almedalen
Filtrera
Ämne
Person
Innehållstyp
År
Sökresultat
Inga träffar
Det finns tyvärr inget innehåll som motsvarar din sökning. Testa att byta sökord eller filtrering.