Omställningsstöd till företag som fått minskad omsättning på grund av coronaviruset
Arbetsmarknad
Remissvar
2020-05-26
TCO vill här avge yttrande över promemorian Omställningsstöd till företag som fått minskad omsättning på grund av coronaviruset.
TCO tillstyrker att ett omställningsstöd införs.
Avgränsningarna för nivå på intäktsfall och ersättningsgrad förefaller vara en rimlig avvägning, liksom inriktningen på vilka kostnader som ersätts.
TCO vill dock påtala att fortfarande har inget stöd presenterats som riktas mot den som lever på att sälja sin tid och sitt kunnande i en enskild firma. Det ser TCO som mycket angeläget att komplettera statens insatser för att livskraftiga företag ska kunna överleva.
Relaterat
Arbetsmarknad
Tack för mötet, Ulf Kristersson - glöm nu inte TCO-medlemmarnas samhällsbärande roll
Igår träffade jag statsminister Ulf Kristersson för ett samtal om ökad trygghet, tillit och framtidstro. Jag tog upp...
Omställning, Arbetsmarknad
Konjunkturrådet missar att omställningsstudiestödet tar sikte på framtiden
Omställningsstudiestödet ska stärka individers framtida ställning på arbetsmarknaden och vi måste ha is i magen och...
Arbetsmarknad
Med stigande arbetslöshet behöver alla tilldelade arbetsmarknadspolitiska medel komma till användning
Tecknen på att arbetsmarknaden redan har börjat försvagas blir allt fler och nästa år väntas arbetslösheten stiga. I...