Remissvar på betänkandet Ett stärkt skydd för civilbefolkningen vid höjd beredskap
Arbetsmarknad
Remissvar
TCO vill fästa regeringens uppmärksamhet på att det i lagens förarbeten (proposition 1981/82:179, Ds A 1982:3) anges att det är helt nödvändigt att integrera arbetsmarknadsorganisationerna i totalförsvaret och dess planering. TCO uppmuntrar även regeringen att i det fortsatta arbetet involvera och diskutera med arbetsmarknadsorganisationerna om deras roll och möjliga medverkan i andra sammanhang som är kopplade till civilbefolkningen vid höjd beredskap.
TCO har beretts tillfälle att yttra sig över betänkandet Ett stärkt skydd för civilbefolkningen vid höjd beredskap, SOU 2022:57.
TCO konstaterar att lagen (1982:1004) om skyldighet för näringsidkare, arbetsmarknadsorganisationer m.fl. att delta i totalförsvarsplaneringen omnämns på flera ställen i betänkandet.
TCO noterar dock att det i dessa delar endast är näringsidkare som förekommer i utredningens beskrivningar och bedömningar, och överhuvudtaget inte arbetsmarknadsorganisationerna som också omfattas av lagen.
TCO vill därför fästa regeringens uppmärksamhet på att det i lagens förarbeten (proposition 1981/82:179, Ds A 1982:3) anges att det är helt nödvändigt att integrera arbetsmarknadsorganisationerna i totalförsvaret och dess planering. TCO delar den uppfattningen.
Jurist
Lise Donovan
Läs mer i samma ämne
Arbetsmarknad, Utbildning och omställning
TCO:s yttrande över AI-kommissionens Färdplan för Sverige
TCO har en positiv grundsyn på ny teknik och de möjligheter som ny teknik innebär. För att klara även den utmaning...
Arbetsmarknad, Almedalen
Hur kommer vi jobba i framtiden?
Välkommen till ett seminarium om framtidens arbetsmarknad. Hur ser det ut och hur kommer vi att jobba i framtiden?...
Arbetsmarknad, Jämställdhet, Almedalen
Makt att forma samhället och sitt eget liv
Vad behövs för att fler utrikes födda kvinnor ska komma in på arbetsmarknaden? TCO anordnar tillsammans med Sveriges...