TCO:s yttrande över Nya regler om ansökningsförfarandet för vissa uppehålls- och arbetstillstånd

Arbetsmarknad

Remissvar

TCO välkomnar förslagen i promemorian som innebär förenklingar och lättnader i utlänningslagen som bör göra Sverige mer attraktivt för arbetskraft från tredje land och bidra till Sveriges kompetensförsörjning.

Tjänstemännens centralorganisation (TCO) har fått tillfälle att yttra sig över promemorian Nya regler om ansökningsförfarandet för vissa uppehålls- och arbetstillstånd (Ds 2025:18) och lämnar härmed vårt yttrande.

Sammanfattning

TCO tillstyrker i princip samtliga förslag i promemorian om att genomföra det nya direktivet om ett ansökningsförfarande för ett kombinerat tillstånd för tredjelandsmedborgare att bland annat vistas och arbeta på en medlemsstats territorium.

TCO:s övergripande synpunkter

TCO välkomnar förslagen i promemorian som innebär förenklingar och lättnader i utlänningslagen som bör göra Sverige mer attraktivt för arbetskraft från tredje land och bidra till Sveriges kompetensförsörjning. Det finns samtidigt en risk för att förslagen kan innebära att arbetskraftsinvandrare utnyttjas.

För att Sverige ska vara ett attraktivt arbetsland krävs att samtliga arbetstagare på den svenska arbetsmarknaden ska kunna arbeta under trygga förhållanden och inte behöva riskera att utnyttjas eller exploateras. Utländska arbetstagare är ofta mer utsatta än andra arbetstagare. TCO anser av det skälet att det är viktigt att förhandskontroller av arbetsvillkor och arbetsgivare genomförs även fortsättningsvis och att flera av de förslag som lämnats i Delegationen mot arbetslivskriminalitets slutbetänkande Arbetslivskriminalitet – upplägg – verktyg och åtgärder – fortsatt arbete, SOU 2025:25, för att stärka arbetskraftsinvandrares möjligheter att bland annat hävda sina rättigheter, genomförs för att komplettera föreliggande förslag.

Det har under flera år presenterats förslag om arbetskraftsinvandring som ska motverka exploatering och utnyttjande, öka den önskade högkvalificerade arbetskraftsinvandringen och minska den oönskade så kallade arbetskraftsinvandringen till låglöneyrken. TCO anser att förslagen i regel har saknat en nödvändig hänsyn till hur arbetsmarknaden fungerar och den svenska arbetsmarknadsmodellen, samt att de förslag som har genomförts ofta har bidragit till att öka komplexiteten i systemet för arbetskraftsinvandring och har gjort systemet svårt att överblicka och tillämpa för myndigheter, arbetsgivare och arbetstagare. TCO anser att det inte underlättar Sveriges kompetensförsörjning eller för den delen, arbetskraftsinvandrares trygghet på arbetsmarknaden.

Det finns ett behov av en större översyn av systemet för arbetskraftsinvandring både för att underlätta arbetskraftsförsörjningen och öka tryggheten för arbetstagarna. Men i väntan på en sådan översyn välkomnar TCO förenklingar och lättnader för arbetstillstånd.

TCO är mycket angelägna om att regeringen i den fortsatta beredningen av flera liggande förslag till förändringar av regelverket för arbetskraftsinvandring beaktar helheten, arbetsmarknadsmodellen, samt arbetstagarorganisationernas möjligheter att företräda och bistå utländska arbetstagare.

Läs hela remissvaret

Bild på Joakim Lindström

Utredare: a-kassa, arbetskraftsinvandring och digitalisering

Joakim Lindström

Bild på Therese  Svanström

TCO:s ordförande

Therese Svanström