Yttrande angående vissa lagförslag med anledning av en reformerad arbetsmarknadspolitisk verksamhet
Arbetsmarknad
Remissvar
TCO har beretts tillfälle att yttra sig över Arbetsmarknadsdepartementets promemoria "Vissa lagförslag med anledning av en reformerad arbetsmarknadspolitisk verksamhet".
Arbetsmarknadspolitiken är en nationell angelägenhet och staten bör därmed ha det primära ansvaret. Det måste dock finnas möjligheter att där så är lämpligt göra lokala och regionala satsningar. Utgångspunkten för valet om en arbetsmarknadspolitisk insats ska utföras i egen regi av Arbetsförmedlingen eller via en extern leverantör ska vara vad som ger bäst resultat.
I den reformerade verksamheten kommer arbetsmarknadspolitiska insatser i större utsträckning utföras av leverantörer. TCO ställer sig tveksam till om detta kan komma att bidra till förbättrade arbetsmarknadspolitiska resultat i förhållande till anslagna medel. Enligt TCO:s uppfattning saknas forskningsstöd för att så skulle vara fallet.
En modell som bygger på en konkurrensdriven marknadslösning måste bland annat kunna hantera problem med att leverantörerna inte erbjuder deltagaren något eller endast begränsat stöd eller att leverantörerna väljer de kandidater som är lättast att få i arbete. Detta ställer mycket stora krav på utformningen av modellerna för ersättningar till leverantörerna och på kontrollen av deras arbete.
Utredare: arbetsmarknad och arbetsmarknadspolitik
Håkan Gustavsson
Läs mer i samma ämne
Arbetsmarknad
TCO:s remissvar på lagrådsremissen "Ett mer heltäckande straffansvar vid angrepp på företagshemligheter"
TCO avstyrker förslagen i utkastet till lagrådsremiss. Straffsanktioner ökar risken för inlåsningseffekter och...
Arbetsmarknad
SCB:s nya siffror understryker vikten av en riktig arbetsmarknadspolitik
Nya uppgifter över bristen på arbetskraft understryker behovet både av att fler arbetslösa får en yrkesinriktad...
Arbetsmarknad, Jämställdhet
Tjänstemännen och det flexibla arbetslivet
Distansarbetet har revolutionerat arbetsmarknaden och inneburit ett skifte i synen på hur och var vi arbetar. Men en...