Hot och våld mot tjänstemän - hur möter vi ett växande problem för demokratin?
Demokrati
Event
2022-05-17
Välkommen till ett TCO-seminarium den 17 maj, om hot, våld och trakasserier mot tjänstemän och vad det innebär för demokratin.
Flera för samhället viktiga yrkesgrupper utsätts allt oftare för hot och våld i sina arbeten. Det handlar till exempel om poliser, sjuksköterskor och andra anställda i offentlig sektor. Även journalister och kulturutövare drabbas. Det är tydligt att detta är ett växande problem.
För att uppmärksamma problemet och diskutera vad som kan göras för att stärka tjänstemän i deras yrkesroll håller TCO ett seminarium.
Under seminariet berättar Johanna Skinnari, utredare och biträdande enhetschef på BRÅ, om aktuell forskning på området. Viktoriya Levin, socialsekreterare i Göteborgs stad, Patrik Danielsson, nationellt huvudskyddsombud Polisförbundet och Linda Orrvik, specialistsjuksköterska, kommer att dela med sig av exempel från verkligheten.
Det följs av ett panelsamtal med TCO:s ordförande Therese Svanström, justitie- och inrikesminister Morgan Johansson, Liberalernas partiledare Johan Pehrson och SKR:s 1:e vice ordförande Carola Gunnarsson.
Moderator för seminariet är Oscar Wåglund Söderström, internationell chef på TCO.
Seminariet sänds även live och kan ses i efterhand på denna sida.
TCO:s ordförande
Therese Svanström
F.d. Internationell chef
Oscar Wåglund Söderström
Läs mer i samma ämne
Demokrati
Blir världen bättre av att snälltolka?
Det är mycket som känns negativt i vår omvärld just nu. Samtidigt har vi alla ett ansvar för att vända utvecklingen....
Arbetsmiljö, Internationellt, Demokrati
Arbetstagares rättigheter är under attack
Varje år accentueras den 7 oktober av att det är Världsdagen för anständigt arbete. Det är tyvärr ännu ingen...
Demokrati
Sveriges viktigaste optimister – podden om hyfs, hänsyn och hövlighet
De senaste åren har gränsen förflyttats för vad som är accepterat att uttrycka i det offentliga samtalet och...