TCO i Almedalen 2026
TCO, Almedalen, Val 2026
Artikel
TCO hittar du i TCO-landet i Almedalen. Här möts tankar, argument bryts och nya idéer föds. Du träffar oss och representanter från våra 12 förbund. I år fokuserar vi på hur vi sätter jobben först – och vad som krävs för att Sverige ska ha rätt kompetens på rätt plats i rätt tid?
På Strandgatan 19 i Visby, med ingång direkt från Almedalen finns TCO-landet. I den grönskande trädgården håller vi alla våra seminarier och här finns sittplatser, gott kaffe, gratis wifi och skydd från regn eller sol.
I tider när demokratin är på tillbakagång i stora delar av världen, hot och hat är vardag för många yrkesgrupper och tonen för det offentliga samtalet gradvis blivit tuffare och mer inhumant är demokratiska mötesplatser viktigare än någonsin. Därför fortsätter TCO vara en stolt arrangör i Almedalen.
I år fokuserar vi lite extra på jobben. Hur sätter vi jobben först – och vad som krävs för att Sverige ska ha rätt kompetens på rätt plats i rätt tid? Kom till TCO-landet och diskutera detta med oss.
Tillsammans med våra TCO-förbund arrangerar vi hela 60 evenemang.
TCO:s egna seminarier i TCO-landet 2025
Tisdag 23 juni
9.45: Framtidskampen – vad har unga politiker för visioner för ett framtida Sverige?
13.00: Sverige behöver varenda kotte - sätter migrationspolitiken käppar i hjulen?
14.00: Låt jobben komma först – kompetensförsörjning i en ny tid
Onsdag 24 juni
13.00: Dör demokratin i hettan?
Torsdag 25 juni
8.45: Är föräldraförsäkringen lika tillgänglig för alla föräldrar?
14.00: Make jämställdhet great again?
Utöver TCO:s egna evenemang anordnades även seminarier av medlemsförbund och en rad andra aktörer.
Våffelkampen 2026
I Sverige är vi världsmästare på att köa. Många gånger uppstår spontanprat och diskussioner med andra köande och det är precis det vi hoppas när vi möts i TCO:s våffelkö. Vi bjuder på våfflor som du själv gräddar.
Våffelkampen – så här funkar den!
I vilket landskap bor du? Sätt en nål på kartan. I år köar du för den goda sakens skull – för varje nål på våffelkartan skänker TCO 5 kronor till UNHCR. Pengarna går till barn på flykt från Ukraina.
Topp tre mesta våffelätare 2025 var Södermanland, Uppland och Gotland, tätt följt av Skåne och Västra Götaland. Hela 10 000 kronor samlades in 2025 för UNHCR:s arbete i Ukraina.
Vilket landskap tar titeln i år?
TCO i Almedalen
Filtrera
Ämne
Person
Innehållstyp
År
Sökresultat
Inga träffar
Det finns tyvärr inget innehåll som motsvarar din sökning. Testa att byta sökord eller filtrering.